Olimpia Zabrze to klub sportowy, który ma aspiracje do odbudowy zabrzańskich tradycji lekkoatletycznych. Połączenie wieloletniego doświadczenia trenerskiego i innowacyjnego podejścia do sportu sprawiło, że powstał plan zrównoważonego rozwoju, obejmujący wieloaspektowe działania pobudzające zainteresowanie królową sportu w Zabrzu.

Kolejnym etapem działań było uruchomienie dodatkowego kanału naboru, który sprawnie łączy ideę sportu, jako czynnika efektywnie (i w sposób naturalny) uczącego samodyscypliny, konsekwencji i pełnego zaangażowania na rzecz realizacji wyznaczonych przez siebie celów oraz nauki potrzebnej do bezproblemowego obracania się w codzienności.

Otwarta w roku szkolnym 2013/2014 klasa sportowa o profilu lekkoatletycznym to realna szansa na realizację powyższego celu. Za część sportową odpowiedzialna jest Olimpia Zabrza, z której bezpośrednią pieczę sprawuje nasz najbardziej doświadczony trener i pedagog – Grzegorz Mataczyński, za naukę natomiast odpowiadają nauczyciele z jednego z najlepszych w Zabrzu – Gimnazjum nr 2.